A kao avokado

950
avokado

Više od 80 vrsta avokada raspoređeno je u tri podvrste – meksički, gvatemalski i zapadnoindijski. Ime svima potječe od astečke riječi ‘ahuakatl’, a Inke i Maje su ga veličali kao kraljevsko voće s magičnim moćima. Danas je na cijeni zbog obilja vrijednih hranjivih sastojaka.

Ovaj kruškoliki sočan plod zaštićen čvrstom zelenom korom ne samo da je ukusan, nego i vrlo hranjiv i zdrav, pogotovo za trkače. U njegovom ‘mesu’ (ali i koštici!) krije se više od 20 važnih hranjivih sastojaka, od vitamina C i E (antioksidansi), K (za kosti i zglobove) i skupine B (uključujući i kolin, važan za vitalnost mozga), do minarala kao što su željezo, kalij, bakar i cink te pigmenati antioksidansa koji jačaju otpornost prema infekcijama. Avokado ublažava i ekceme i psorijazu te štiti od sunca, a svih njegovih 23 grama masnoće spada u tzv. dobre masti ili mono-nezasićene masne kiseline. Jedina mu je mana što sadrži oko 230 kalorija no od njih ne treba strahovati, pogotovo ne otkako su istraživanja pokazala da smanjuje razinu tzv. lošeg (LDL) i povećava razinu dobrog (HDL) kolesterola u krvi. Onima koji ga često jedu stvara ugodan osjećaj sitosti, te stanjuje struk i topi masne naslage ispod kože.

Avokado se jede sirov ili kuhan, priprema na pari ili peče na roštilju, ali samo ako je sazrio, što se provjerava tako da se ga lagano stisne. Osjetite li da popušta pritisku, možete ga početi guliti. Ili staviti u hladnjak, gdje mu se stanje neće bitno pogoršati sljedećih tjedan dana. No, kada ga prerežete, avokado valja pojesti u roku od 24 sata. Ne bacakte sjemenku jer je vrlo hranjiva i zdrava, nego je usitnite u električnom sjekaču i potom dodajte u salate, juhe, variva i napitke.

Za trkače je idealno u svakodnevnu prehanu unijeti između 1/3 i ½ avokada. Ostatak ploda (preliven s malo limunovog soka) može se do jutra ostaviti u hladnjaku i pojesti za doručak, ili smrznuti narezan na kockice i kasnije ubacivati u smoothije kojima će dati kremastu strukturu.

Smoothie za gablec

1/2 avokada . 2 kivija . 1/2 dl limunovog soka . 1 dl bademovog ili zobenog mlijeka . 1 žlica meda . 2-3 kockice leda

Sastojke ubacite u blender i miksajte dok smjesa ne postane jednolična. Odmah popijte!

Smoothie nakon trčanja

1/3 smrznutog avokada . 1 šalica smrznutih borovnica ili trešanja . 1 mjerica proteina u prahu s okusom čokolade ili vanilije . pola do 1 šalice nemasnog mlijeka . led . pola banane (po izboru)

Ovaj napitak odlično hidratizira tijelo.

Namaz od sira i avokada

1 avokado . 100 g feta sira . 3 žličice limunovog soka . 30 g pinjola ili badema . žlica maslinovog ulja . žlica svježeg bosiljka . prstohvat mljevenog papra

Avokado operite, oljuštite, uklonite košticu, a meso nasjeckajte na kockice i ravnomjerno prelijte žličicom limunovog soka, da ne promijeni boju. Potom ga u blenderu pomiješajte sa svim ostalim sastojcima osim bosiljka i namaz stavite da se hladi u hladnjaku. Prije posluživanja pospite ga nasjeckanim bosiljkom, te poslužite s dvopekom ili brusketama.

Salata od mladog špinata i avokada

4 pune šake svježeg mladog špinata . 1 veliki avokado . 2 krastavca . 1 žlica sjemenki sezama

Za preljev: 1/2 soka od limuna . 2 žlice umaka od soje . 3 žličice sezamovog ili suncokretovog ulja . papar

Dobro opeerite špinat i listove stavite u veliku zdjelu. Meso avokada narežite na komadiće. Krastavac operite, ogulite i narežite na kolutove. Dobro promiješajte sve sastojke. U drugog posudi pripremite preljev, pa ga prelijte preko salate, pospite sezamom i poslužite.

Zelena pasta

500 g špageta . 2 avokada . sok od 2 limuna . 1 česen češnjaka . 1 poriluk . 1 žlica svježeg bosiljka . 2 žlice maslinovog ulja . 3 žlice sjeckanih badema . 3 žlice parmezana . papar

Avokado operite, ogilite, maknite košticu, a ‘meso’ ispasirajte u blenderu. Prelijte sokom limuna, pa pomešajte sa sitno nasjeckanim češnjakom, porilukom, bademima, uljem i bosiljkom. Kuhanu i ocijeđenu tjesteninu prelijte umakom i pažljivo promiješajte. Pospite ribanim parmezanom i paprom.