prehrana
Za svakoga tko se okušao u trčanju jedno od prvih pitanja nakon što počnu trčati jest kako se pobrinuti za novonastalu rupu u želucu i kako utažiti žeđ koja se pojavljuje nakon treninga, a za mnoge je problem i kako se riješiti nelagode u želucu za vrijeme treninga. U ovo internet doba mnogi se, suočeni s ovim pitanjima, bacaju na guglanje i ostaju zabezeknuti i zbunjeni mnoštvom svakojakih informacija i prehrambeno-trkačkih sljedbi.
Danas imamo uspješne frutarijance (Michael Arnstein, pobjednik brojnih maratona i ultramaratona jede samo voće), vegane (Scott Jurek), špekiste, paleojedičare, i još sijaset drugih sljedbenika ove ili one prehrane. Trkač koji je meni pokazao koliko je prehrana neobična stvar zove se Sean Andrish, svojedobno prvak SAD-a na 100 milja, trkač koji je s lakoćom mazao maratone ispod 2:30 a za prehranu se brinuo koliko i neki američki beskućnik. Jeo je isključivo američki fast food prije, tijekom i poslije utrka i kleo se lijevom tenisicom da mu zdrava hrana samo šteti.
Što se hranjenja i hidracije netom prije i za vrijeme trčanja (za dugoprugaško trčanje), nekako zdravorazumski je da teže probavljivu hranu i tekućinu nećemo konzumirati prije i tijekom napora, no opet, probava je vrlo individualna pa što za većinu nije idealno može biti odlično za vas.
Bitno je slušati tijelo, isprobavati nove stvari u potrazi za kvalitetnijom prehranom i uživati u činjenici da trošenje veće količine kalorija ujedno omogućava i bezbrižnije (ali ne i neumjereno) uživanje u hrani, no treba znati da ne postoji jedan recept za sve i da je svako tijelo čudna biljka koju možemo izdresirati na najrazličitije načine. To što vaš prijatelj jede samo mlade koprive i pije kitovo mlijeko dok trči 10-ku 30 minuta, ne znači da taj magični napitak vrijedi i za vas. No, također su bezbrojni primjeri u kojem je netko prestao jesti mliječne proizvode, meso, šećer i unaprijedio svoj trkačke performanse, a i opće zdravstveno stanje.
Možete sami istražiti različite prehrambene opcije i potencijalne dobrobiti/štetne posljedice istih i imati na umu da pri trčanju trošimo tjelesne tekućine, vitamine, kalorije i minerale u većoj mjeri nego pri sjedilačkom načinu života i shodno tome prilagoditi prehranu slušajući svoje tijelo kako reagira na promjene.