Lukuma

587
lukuma

Zdravi zaslađivač s okusom sladoleda tisućama godina dobiva se od plodova biljke koja raste samo visoko u Andama. Inke su ga obožavali i vjerovali da, osim što hrani, lukuma povećava i plodnost i zacjeljuje rane

Tko voli slatko, a izbjegava sve šećere i zaslađivače, trebao bi kušati prah lukume. Dobiva se sušenjem i mljevnjem plodova pouteria lucume, stabla koje naraste od  8 do 15 metara i koje je, budući da raste u vrlo vlažnom podneblju visoko u Andama, izuzetno plodno, pa godišnje može imati i 500 plodova. Okus mu je nalik na javorov sirup (ili na mješavinu batata i toga sirupe, ili čak na karamele), pa se koristi za zaslađivanje sladoleda, kolača, frapea, smoothieja…

No, lukuma je na cijeni i kao bogat izvor vlakana, vitamina (B3 ili niancina i karotena,  snažnog antioksidansa) i minerala, pogotovo željeza važnog za stvaranje crvenih krvnih stanica, te fosfora i kalcija koji jačaju kosti i zube.

Znanstveno je dokazano da redovito korištenje lukume pomaže smanjenju krvnog pritiska i stabilizaciji razine šećera u krvi kod dijabetičara, te da osigurava dugotrajnu energiju, što je itekoliko zanimljivo sportašima. Blagotovorno djeluje i na kožu, osobito na obnovu tkiva i zacjeljivanje rana, a liječi i bakterijske i gljivične infekcije. Još od doba Inka živa je tradicija priprave tonika s lukumom koji puti daje sjaj i glatkoću te, zahvaljujući beta-karotenu, kožu štiti od starenja i od sunčevih zraka. Bogata vlaknima, lukuma potiče probavu, a kako je niskokalorična, pomaže i pri mršavljenju.

U Peruu obožavaju sladoled od lukume, tako da je omiljeniji od inače najomiljenijih kuglica od vanilije i čokolade. Provjerite to i utažite radoznalost kupnjom praha lukume u nekom od bio dućana i prvo pripremite sladoled.

Sladoled s bananom i lucumom

Sastojci: 2 zrele smrznute banane, 1-2 žlice lukuma praha, kakao prah ili drobljena zrna kakaa

U snažnom blenderu izmiksajte banane u kremastu smjesu te dodajte lukumu i kakao.  Odmah poslužite.

Smoothie od lukume i manga

Sastojci: 1 mjerica proteina s okusom vanilije, 300 g nemasnog jogurta, 250 g smrznutog manga, 5 g praha lukume, led

Sve sastojke stavite u blender i usitnite u kremu. Poslužite odmah.

Kolač s borovnicama

lukumaSastojci: ¾ šalice kakao maslaca, 1 šalica agavinog nektara, 1 žlica vanilije u prahu, pola šalice himalajske soli, 2 žlice praha lukume, 1 šalica kakaa, 1 šalica bademovog maslaca, pola šalice goji bobica, pola šalice suhih borovnica

Sve sastojke usuti u blender  (osim obje vrste bobica) i pretvoriti ih u kremu na visokoj brzini. Sadržaj prenijeti u zdjelu i dodati bobice. Pažljivo promiješati masu. Na vatrostalnu plitku zdjelu papirom za pečenje te po njemu raširite smjesu. Ohladite barem 20 minuta u  zamrzivaču, a potom izvadite i kolač odvojite od papira. Natrgajte kolač na nepravilne komade i stavite ga u hladnjak, gdje će ostati svjež nekoliko tjedana.

Čokoladni keksi

lukumaSastojci: 1,5 šalica indijskih oraščića, ¼ šalice šećera palme kokosa, 2 žlice kakaovog maslaca, 2 žlice praha lukume, 1/2 žlice praha vanilije, 1/2 žlice himalajske soli, ¼ šalice čokoladnih krupnih mrvica

Indijske oraščiće u blenderu samljeti u ‘brašno’. Potom u posudu miksera staviti i njih i ostale sastojke (osim čokoladnih mrvica) i izmiješati, a potom dodati i njih. Žlicom uzimati masu i slagati na pladanj na kojem će se sušiti, pritiskati ih i tako oblikovati u kekse. Sušiti u pećnici ili dehidratoru dok izvana nisu čvrsti.